| Part Number | SMBJ58CA-E3 52 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 698550 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 58V 600W 2-Pin SMB T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMBJ58CA-E3 52 |
| Datasheet download |
| Part Number | SMBJ58CA-E3 52 |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Supplier Package | SMB |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum Breakdown Voltage | 64.4 V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 |
| Test Current | 1 |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 58 V |
| Maximum Peak Pulse Current | 6.4 A |
| MSL Level | 1 |
| ESD Protection | No |
| Maximum Clamping Voltage | 93.6 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Product Dimensions | 4.7 x 3.8 mm |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Configuration | Single |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Package | 2SMB |
| Replacement Part Number | PART-SMBJ58CA-E3 52 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Directional 28V 3KW 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for SMC3K28CAHM3 57.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 12V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ12A-TR.pdf |
|
GLOBALTECH SEMICONDUCTOR | Diode TVS Single Bi-Dir 5V 20W 2-Pin DFN Download PDF datasheet for GSE0520QFF.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 18V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ18CA-13-F.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 33.3V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SM15T39CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 11V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ11CA-E3 61.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 150V 400W 2-Pin SMA Download PDF datasheet for SMAJ150A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 30V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ30CAHE3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 30V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ30AHE3 52.pdf |
|
Vishay | VISTPSMP6.8AHM3_A H 250W, 6.8V, 5% UNDIR Download PDF datasheet for TPSMP6.8AHM3_A H.pdf |